هیچ محصولی به سبد خرید اضافه نکرده اید

آموزش های ویندوز، مک و لینوکس

پیدا کردن دستور دلخواه در ترمینال

ترمینال یک دریای بی پایان از امکانات است. با آن هر کاری را میتوان انجام داد. به همین علت شاید کمی در استفاده از آن باید محتاط بود. ولی با وجود تعداد بالا و تنوع زیاد دستورات شاید به یاد داشتن تمامی آنها کمی سخت و حتی غیر ممکن باشد. ولی خبر خوب اینجاست که نیازی به حفظ کردن این دستورات نیست و با ابزار درونی لینوکس میتوان با جست و جو توضیحات کاری که میخواهیم انجام دهیم به دستور مورد نظر خود برسیم.

انجام این کار با استفاده دستور apropos برایمان ممکن میشود. ساختار این دستور به شکل زیر است:

$ apropos "description"

با تایپ دستور بالا شما میتوانید بع دستوراتی که در بخش توضیحات خود واژه ی description را دارند برسید. برای مثال با استفاده از دستور زیر میتوان به دستوراتی که برای لیست کردن دایرکتوری ها استفاده میشوند برسید:

$ apropos "list directory"

screenshot-from-2016-09-09-15-32-07و یا اگر به دنبال برنامه ای در ترمینال برای دانلود کردن میگردید, با اجرای دستور مقابل به نتایج جالبی میرسید:

$ apropos download

screenshot-from-2016-09-09-15-36-35

دقت کنید که اگر عبارتی که میخواهید جست و جو کنید بیش از یک کلمه بود باید آن را درون دابل کوتیشن (” “) بگذارید ولی اگر یک کلمه بود نیازی نیست.

دستور apropos , امکانات دیگری نیز دارد برای مثال با گذاشتن -r میتوانید به جست و جوی regular expression ها بپردازید و یا با گذاشتن -e دقیقا متن مورد نظرتان را جست و جو کنید. (صرف نظر از این که حروف دیگری در ابتدا یا انتهای آن باشد) با اجرای دستور زیر, میتوانید بیشتر با ویژگی های apropos آشنا شوید:

$ man apropos

امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد 🙂

موفق و پیروز باشید


2 نظر

  1. واقعن ابزار جالبی بود با این که خیلی وقته لینوکس کار میکنم ولی اسم اینو نشنیده بودم.
    خیلی ممنون مفید بود

یک دیدگاه بگذارید

لطفا اگر سوالی خارج از موضوع این مطلب دارید آن را در فروم مطرح کنید.